TAROT CRUZ

Optul de Săbii în tarot

Semnificație, dragoste, muncă, bani și sfat

Optul de Săbii
Grupa: Săbii
Număr: Opt
Cuvinte-cheie: blocaj, frică, senzația de a fi prins
Da sau nu: Nu

Optul de Săbii este cartea sentimentului de a fi prins. Dar legăturile sunt mai fragile decât par.

Ce înseamnă Optul de Săbii

Optul de Săbii vorbește despre un blocaj al minții: crezi că nu ai ieșire, dar o mare parte din închisoare se află în temerile tale.

Într-o citire, îți cere să-ți schimbi felul de a gândi. Există o ieșire — trebuie doar să o cauți.

Este o carte a rolului de victimă, un rol din care se poate ieși.

Imaginea cărții

O femeie cu ochii legați și mâinile prinse stă înconjurată de opt săbii înfipte în pământ, dar are loc să iasă. Legătura de la ochi este teama; săbiile sunt gândurile care te țin prizonier; spațiul liber este ieșirea ignorată.

Optul de Săbii în dragoste

În dragoste, sentimentul că ești prins într-o relație sau că nu poți ieși dintr-o situație. Și teama de a iubi.

Ce simte pentru mine? Optul de Săbii la sentimente

La întrebarea „ce simte pentru mine?”, Optul de Săbii arată pe cineva care simte, dar se simte prins — de împrejurări, de temeri sau de o altă relație.

Optul de Săbii la muncă

În muncă, sentimentul că ești încolțit într-un loc de muncă. Există alternative pe care încă nu le-ai văzut.

Optul de Săbii la bani

În finanțe, senzația că nu ai cum să ieși dintr-o strâmtoare. Cere ajutor și reorganizează-te.

Optul de Săbii în poziție inversată

Inversată, înseamnă eliberare: îți scoți legătura de la ochi, vezi ieșirea și pleci.

Combinații cu alte cărți

Optul de Săbii cu Diavolul: închisoare emoțională sau dependență.

Optul de Săbii cu Forța: curajul de a te elibera.

Optul de Săbii cu Nouăle de Săbii: o anxietate care te ține prizonier.

Optul de Săbii la da sau nu

În Tarot Da sau Nu, Optul de Săbii răspunde nu. Răspunsul complet, cu motivul, depinde de întrebarea ta.

Sfatul lui Mestre Cruz

Scoate-ți legătura de la ochi. Legăturile sunt mai slabe decât îți spune frica. Fă un pas — ieșirea e acolo.

Întrebări frecvente

Optul de Săbii înseamnă a fi prins?

Da, sentimentul de a fi prins, mai ales din cauza fricii și a gândurilor negative.

Optul de Săbii are ieșire?

Are. Cartea arată că închisoarea este, în mare parte, în minte.

Optul de Săbii răspunde da sau nu?

Răspunde nu, deocamdată.

Ce spune Optul de Săbii despre tine? Fă o citire Trage 3 cărți gratuit